Details
Pica recessed wall lights are ideal for outdoor areas lighting pathways, pool areas or gardens without causing obstruction. These durable IP65 rated fixtures are formed with either a square or a rectangular shape in either a dark grey or dark brown colour finish. The integral LEDs are set back at an angle to better direct the projection of light.
Additional Information
| Product ID | LV97695DB |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055546540690 |
| IP Rating | IP65 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Material | Glass |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 3W |
| Lumens | 100lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 140mm |
| Height (mm) | 70mm |
| Projection (mm) | 71mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Dark Brown |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.36kg |
| Total Power Consumption (W) | 3W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.30kg |
Pica Recessed Rectangular Wall Lamp, 1 x 3W LED, 3000K, 100lm, IP65, Dark Brown, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV97695DB
/ images

