Details
Calida is a uniform rectangular wall light with an IP65 rating for outdoor or bathroom applications. The high quality LEDs emit a 3000K warm light which is housed behind the unobstructed opal diffuser. This 10W LED fixture is available in two colour finishes; dark brown or dark grey.
Additional Information
| Product ID | LV97677DGY |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487482189 |
| IP Rating | IP65 |
| Dimmable | No |
| Beam Angle | 120 |
| Shade Colour | Frosted |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 10W |
| Lumens | 500lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 105mm |
| Height (mm) | 170mm |
| Projection (mm) | 53mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Dark Grey |
| Colour Finish 2 | Opal |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.47kg |
| Total Power Consumption (W) | 10W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.38kg |
Calida Wall Lamp, 1 x 10W LED, 3000K, 500lm, IP65, Dark Grey/Opal, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV97677DGY
/ images
