Details
Our Fiamma fixed pendants create a warm ambience using rustic tones. The three evenly spaced bands that form the shade are reminiscent of rural fencing; this is further amplified by the grey wood effect finish. A complementing satin nickel colour is applied to the frame giving an overall country vibe.
Additional Information
| Product ID | LV97667 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487482288 |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Grey Wood |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (ALL) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 365mm |
| Maximum Drop (mm) | 1434mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 365mm |
| Diameter (mm) | 240mm |
| Body Height (mm) | 302mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.20kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 2.52kg |
Fiamma 24cm Multi Height Pendant/Semi Flush, 1 Light E27, Satin Nickel/Grey Wood
PRODUCT ID# : LV97667
/ images
