Details
Buesda ceiling lights are a unique and distinctive collection. With sizes of 47cm, 60cm, 80cm and also a two-tier option at 79cm, you can choose the perfect fit for your room. Powered by energy-efficient LED technology, it provides a 3000K colour temperature, creating a cosy, inviting atmosphere. Their brushed gold or matt satin nickel finish adds a touch of sophistication and complements a variety of interior styles. A three-step dimming feature allows you to adjust the light intensity to suit your preferences or requirements to ensure the perfect ambience for most settings. Create a family of lighting with the complementing wall, table and floor lamps.
Additional Information
| Product ID | LV97665 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487482332 |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - 3 Step Dimming |
| Dimmable | Yes - 3 Step |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Shade Colour | Opal White |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 114W |
| Lumens | 8285lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 310mm |
| Diameter (mm) | 790mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Brushed Gold |
| Carton Gross Weight (kg) | 7.8kg |
| Total Power Consumption (W) | 113W |
| Item Nett Weight (kg) | 4.1kg |
Buesda 79cm 2 Tier Ceiling, 3 Step Dimming, 114W LED, 3000K, 8200lm, Brushed Gold, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV97665
/ images
