Details
Urasawa provides a vast group of E27 lighting solutions with a more intricate frame design are available in a variety of colour finishes. In union with these, this range also includes a selection of metallic tinted and ribbed glass in various colours and shapes, which can be used to complement the fixtures for a generic design or produce a mixed tone effect for something more bespoke.
Additional Information
| Product ID | LV97600/CUF |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487484053 |
| IP Rating | IP20 |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Copper Fade/Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| Lamp Socket | Non-Electric |
| Recommended Lamp | LED (Globe G80, Globe G95, GLS A60, GLS A75, ST64, Tubular T185) |
| Protection Class | Non-Electric |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | Non-Electric |
| Height (mm) | 180mm |
| Diameter (mm) | 230mm |
| Energy Class | Not Applicable |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Copper Fade |
| Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 1kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.61kg |
Urasawa 23x18cm Trapezium Glass (H), Copper/Clear
PRODUCT ID# : LV97600/CUF
/ images

