Details
Introducing our latest addition to the esteemed series: the Brandroot Ribbed collection. Crafted to complement your aesthetic preferences, this range features a diverse selection of ribbed frames and glasses, ensuring a perfect fit for every space. Elevate your surroundings with a touch of modern luxury and exclusivity. Available in a range of unique and exquisite finishes, including painted beige, dark grey and light gold, these E27 fittings exude sophistication. Pair them with your choice of glass: amber, clear, smoke or gloss white.
Additional Information
| Product ID | LV96682/CL |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055546537454 |
| IP Rating | IP20 |
| Material | Glass |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| Lamp Socket | Non-Electric |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60, Globe G80, Tubular T45) |
| Protection Class | Non-Electric |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | Non-Electric |
| Height (mm) | 200mm |
| Diameter (mm) | 180mm |
| Energy Class | Not Applicable |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.4kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1.1kg |
Brandroot Ribbed 180 x 200mm Glass, Narrow Inner Lines, Clear
PRODUCT ID# : LV96682/CL
/ images
