Details
A collection of cylindrical shades featuring metallic edging and clear glass rods. The substantial sizes of the Brai shades allow them to make a dramatic statement regardless of the lighting fixture they are used on. Each shade is available in five colour finishes; antique brass, french gold, polished nickel, satin black or satin nickel.
Additional Information
| Product ID | LV96669/BL |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487484558 |
| IP Rating | IP20 |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Satin Black/Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| Lamp Socket | Non-Electric |
| Recommended Lamp | LED (Globe G80, GLS A60, GLS A75, ST64) |
| Protection Class | Non-Electric |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | Non-Electric |
| Height (mm) | 250mm |
| Diameter (mm) | 175mm |
| Energy Class | Not Applicable |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Black |
| Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.7kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1.26kg |
Brai Round 17.5 x 25cm Non-Electric Glass Rod Shade (A), Satin Black / Clear Glass Rods
PRODUCT ID# : LV96669/BL
/ images

