Details
Blanca is an exquisite collection of 22mm finials and elegant round and oval shades, beautifully accented with metallic edging and delicate clear glass rods. This stylish design effortlessly elevates the sophistication and charm of any lighting fixture it adorns. Each shade is offered in four stunning finishes: antique brass, french gold, polished chrome, and satin black. Additionally, the round shades come in a luxurious brass gold option for added versatility and glamour.
Additional Information
| Product ID | LV96668/FG |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487484572 |
| IP Rating | IP20 |
| Material | Glass |
| Shade Colour | French Gold/Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 10W |
| Lamp Socket | Non-Electric |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Non-Electric |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | Non-Electric |
| Length (mm) | 180mm |
| Width (mm) | 100mm |
| Height (mm) | 150mm |
| Energy Class | Not Applicable |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | French Gold |
| Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.9kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.62kg |
Blanca Oval 18 x 10 x 15cm Non-Electric Glass Rod Shade (D), French Gold / Clear Glass Rods
PRODUCT ID# : LV96668/FG
/ images

