Details
Giuseppe is another inventive 'design by you' collection to create a bespoke design suitable for the specified requirements. Unlike other ranges of this nature, Giuseppe offers an even wider variety of compatible frames including different plate shapes and sizes hosting a number of single suspension drops, wall lamps and an impressive 2 tier chandelier. The expansive range of glass designs extend from a round chrome globe to a more unique tall iridescent cylinder. Presenting a collection that can be used to create individual designs on a grander scale the possibilities for creativity are limitless.
Additional Information
| Product ID | LV96663/CUF |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487484756 |
| IP Rating | IP20 |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Copper Fade/Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 10W |
| Lamp Socket | Non-Electric |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Non-Electric |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | Non-Electric |
| Height (mm) | 120mm |
| Diameter (mm) | 150mm |
| Energy Class | Not Applicable |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Copper Fade |
| Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.45kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.38kg |
Giuseppe 15x12cm Inverted Trapezium Glass (AC), Copper Fade/Clear
PRODUCT ID# : LV96663/CUF
/ images
