Details
Available in three round sizes and impactful 1.2m linear, the Vetrina collection provides an intriguing visual. With a 3-step dimming feature each LED pendant light has a deconstructed hollow ring shape creating extra dimension as well as an eye-catching aesthetic. Vetrina is available in either a brown oxide or sand gold colour finish.
Additional Information
| Product ID | LV95699SG |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487485821 |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - 3 Step Dimming |
| Dimmable | Yes - 3 Step |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Shade Colour | Opal |
| Colour Temperature | 3500K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 36W |
| Lumens | 1500lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 280mm |
| Maximum Drop (mm) | 1200mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 600mm |
| Body Height (mm) | 55mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Sand Gold |
| Carton Gross Weight (kg) | 3kg |
| Total Power Consumption (W) | 36W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.6kg |
Vetrina 60cm Pendant, 36W LED, 3500K,1500lm, 3 Step Dimming, Sand Gold, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV95699SG
/ images
