Details
The Gitiana range beautifully combines modern elegance with timeless charm. Its distinctive design—featuring graceful waves and loops—not only enhances visual appeal but also transforms the way light interacts with the surrounding space. Integrated dimmable LEDs provide a warm 3000K ambient glow, perfect for creating a welcoming atmosphere. Available in sophisticated gold or dark grey finishes, Gitiana pendants and ceiling lights pair effortlessly with matching table and floor lamps, offering a cohesive and stylish lighting scheme throughout your home.
Additional Information
| Product ID | LV95658GO |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037250937 |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Inline Dimmer |
| Dimmable | Yes - Inline Dimmer |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Shade Colour | Opal White |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 18W |
| Lumens | 1400lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 200mm |
| Width (mm) | 140mm |
| Height (mm) | 600mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Gold |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.55kg |
| Total Power Consumption (W) | 18W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.88kg |
Gitiana Table Lamp, 1 x 18W LED, Triac Dimmable, 3000K, 1400lm, Gold, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV95658GO
/ images
