Details
Inspired by the medieval tradition of illuminating grand halls with candlelit frames, the Brunello collection reimagines this timeless concept using modern materials and lighting. The striking dark brown oxide and gold bronze finish lends each piece an authentic antique character, while cylindrical glass shades surrounding the E27 lamp holders enrich the historic atmosphere-especially when paired with decorative LED lamps. This versatile collection spans pendants, ceiling, and wall lights, now extended with a new single pendant option. Offering even greater design flexibility, the single pendants are available with six additional coloured glass finishes, providing a stylish alternative to the classic clear glass.
Additional Information
| Product ID | LV94676 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487487467 |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60, ST64) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 340mm |
| Diameter (mm) | 550mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Brown Oxide |
| Colour Finish 2 | Gold Bronze |
| Carton Gross Weight (kg) | 6.1kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 3.5kg |
Brunello 55cm Round Semi Flush Ceiling 5 Light E27, Brown Oxide/Gold Bronze With Clear Glass Shades
PRODUCT ID# : LV94676
/ images
