Details
The Bruna floor lamp collection is a new modern, sleek design. Available in two colour finishes; satin gold and satin nickel, it compromises of a slim stem leading into a halo shaped housing of the integral LEDs. The LED head has the ability to pivot creating a uniqueness and exclusivity as well as heightened control of the lights directionality. To even further amplify the range's appeal, the floor lamp also includes a touch dimmer feature and USB charging ports.
Additional Information
| Product ID | LV94658SG |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487487955 |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Touch Switch |
| Dimmable | Yes - Touch Dimmer |
| average_life (hrs) | 20000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 18W |
| Lumens | 2500lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 3 - Low Voltage |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 1800mm |
| Diameter (mm) | 250mm |
| Body Height (mm) | 1800mm |
| Energy Class | F |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Gold |
| Carton Gross Weight (kg) | 5.40kg |
| Total Power Consumption (W) | 25W |
| Item Nett Weight (kg) | 4.36kg |
Bruna 2 Light Floor Lamp With USB 2.1 mAh Socket, 18+7W LED, 3000K Touch Dimmer, 2500lm, Satin Gold, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV94658SG
/ images

