Details
The rhythmic twists and curls of the Lucia form deliver a seamless flow of light. Despite the spiralled directionality of the integral LEDs the fittings as a whole emit an ambient glow of 3000K illumination. In order to offer a wider variety of LED options, Lucia boasts a champagne gold colour finish making the pendant, ceiling and wall light rare must have entities within a market where modern LED lighting paired with traditional colours are scarce.
Additional Information
| Product ID | LV94638/DM |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487488358 |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Triac Dimmer Required |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 240 |
| Shade Colour | Opal White |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 32W |
| Lumens | 3100lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 200mm |
| Diameter (mm) | 600mm |
| Energy Class | F |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Champagne Gold |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.6kg |
| Total Power Consumption (W) | 32W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.20kg |
Lucia 60cm Triac Dimmable Looped Flush Ceiling, 1 x 32W LED, 3000K, 3100lm, Champagne Gold, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV94638/DM
/ images
