Details
Ganzia takes a design more commonly found in flush only fittings and extends the uses further. A slim round disk of integral LEDs can be fitted as either a flush ceiling light or suspended pendant for higher ceilings. The glittering reflection of the central diffuser offers a dazzling feature making Ganzia a must have LED light. This item has stage dimming which can be controlled with the remote included or by CCT switching.
Additional Information
| Product ID | LV94636 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055546540447 |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Remote Control |
| Dimmable | Yes - Remote Control |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 180 |
| Shade Colour | Grey |
| Colour Temperature | 3000 - 6000K Tuneable White |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| Lumens | 2300lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 120mm |
| Maximum Drop (mm) | 2050mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 50mm |
| Diameter (mm) | 470mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 15.5kg |
| Total Power Consumption (W) | 40W |
| Item Nett Weight (kg) | 2.8kg |
Ganzia 47cm Pendant/Flush Ceiling, 1 x 40W LED, Remote Control Tuneable White 3000K-6000K, CCT Switchable, 2300lm, White/Grey, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV94636
/ images
