Details
The Viento range presents a collection of Triac dimmable LED downlights, with a whole host of features. Each downlight is fire-rated providing a key safety feature and peace of mind. An IP65 rating makes them suitable for use in bathrooms and certain outdoor areas. The inner cones are offered in a range of stylish finishes, including black chrome, black, gold, satin nickel, and white, all designed to minimize glare from the high quality, integral LEDs. Moreover, the downlight is equipped with a 4CCT function allowing control of the colour temperature.
Additional Information
| Product ID | LV94623TR/SN |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487488433 |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Dimmer Required |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 60 |
| Colour Temperature | 2700/3000/4000/6000K Extra Warm/Warm/Cool/Daylight White |
| Max Wattage Lamp (W) | 5/8W |
| Lumens | 800lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | AC220-240V 50/60Hz |
| Height (mm) | 81mm |
| Diameter (mm) | 95mm |
| Cut Out (mm) | 70mm |
| Energy Class | C |
| Warranty | 5yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.30kg |
| Total Power Consumption (W) | 5/8W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.45kg |
Mila, 5/8W, Triac Dimmable 4CCT LED Fire Rated Downlight, Trimless Satin Nickel Inner, Cut Out: 70mm, 800lm, 60° Deg, 5yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV94623TR/SN
/ images
