Details
The Nube collection offers a round and oval fixed pendant with an industrial feel. The outer curved metal shade is constructed with a mesh effect encircling the E27 lamp holders. To add a contrast to the darker satin black shade, the inner framework is a painted gold finish which creates a stunning effect.
Additional Information
| Product ID | LV85684 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487490429 |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 6 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60, ST64) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 620mm |
| Maximum Drop (mm) | 1530mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 500mm |
| Body Height (mm) | 270mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Black |
| Colour Finish 2 | Painted Gold |
| Carton Gross Weight (kg) | 5.93kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 4.41kg |
Nube 50cm Round Pendant/Semi Flush, 6 Light, E27 Satin Black / Painted Gold
PRODUCT ID# : LV85684
/ images
