Details
Arearosa is a stunning addition to our range of Tiffany table lamps. The intricate and creative design of the black base are uniquely appealing, offering something new to bring to a classic concept. Arearosa's beautifully designed shade features warm red and orange tones both within the glass and the embedded crystal pieces.
Additional Information
| Product ID | LV82674 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004282749 |
| Brand | LuceVita |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Inline Switch |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | K9 |
| Shade Colour | Red/Orange |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (Golf Ball) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 650mm |
| Diameter (mm) | 415mm |
| Body Height (mm) | 230mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | K9 |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Red/Orange/Crystal |
| Colour Finish 2 | Black |
| Crystal Colour Finish 2 | Red/Orange/Crystal |
| Carton Gross Weight (kg) | 5.9kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 4.4kg |
Arearosa Tiffany Table Lamp, 2 x E27, Red / Orange / Crystal / Black
PRODUCT ID# : LV82674
/ images

