Details
The Georgino range features a selection of four different designs of IP44 wall lamps each replicating a classic outdoor lantern motif. The sand black, round and square criss cross pattern are partnered with a clear seeded effect glass which gives the illusion of raindrops within the glass. The round more open framed wall light in antique bronze also features the same glass design with a clearer view of the glass and it’s interior while the grid like framework encircles a clear glass around the E27 lamp holder.
Additional Information
| Product ID | LV82647 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004282473 |
| Brand | LuceVita |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear Seed |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 122mm |
| Height (mm) | 239mm |
| Projection (mm) | 159mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 2yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Sand Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.1kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.75kg |
Georgino Down Round Criss Cross Wall Lamp, 1 x E27, IP44, Sand Black/Clear Seeded Glass, 2yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV82647
/ images
