Details
Polenta is a collection of four wall lamp picture lights now available in four colour finishes; sand black, bronze, satin nickel and antique brass. The arms on each wall lamp arch upwards from a slim rectangular backplate down to the linear LED bar. The colour temperature of the integral LEDs is 3000K providing a warm white ambience. Polenta also features a complementing satin nickel or antique brass table lamp.
Additional Information
| Product ID | LV82624 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004282244 |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Toggle Switch |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Shade Colour | Frosted |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 6W |
| Lumens | 470lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 380mm |
| Maximum Drop (mm) | 480mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 340mm |
| Width (mm) | 190mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Colour Finish 2 | Satin Nickel |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.64kg |
| Total Power Consumption (W) | 6W |
| Item Nett Weight (kg) | 2.3kg |
Polenta 1 Arm Table Lamp. 1 x 6W LED, 3000K, 470lm, Satin Nickel, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV82624
/ images
