Details
The arm and round LED head which compose the items within the Legalbright range, are creative replications of a magnifying glass shape. Each item has a pivotal joint that allows movement of the direction of light emitted from the integral 3000K LEDs which is fitting function for a workspace or reading area.
Additional Information
| Product ID | LV77697 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037272663 |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Rocker Switch |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 8W |
| Lumens | 372lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 120mm |
| Height (mm) | 120mm |
| Projection (mm) | 295mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Sand Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.05kg |
| Total Power Consumption (W) | 9.6W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.74kg |
Legalbright Switched Adjustable Wall Lamp / Reader, 1 x 8W LED, 3000K, Sand Black, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV77697
/ images
