Details
Uniquely formed, the Ossobuco modern wall lamp uses a bracket type frame shape to establish an original display of illumination. The longer backplate is curved outwards from the wall and a smaller piece of the same design is then fixed in a reversed position over the diffuser box which houses the integral 3000K LEDs generating deep shadows. This fixture is also suitable for outdoor and bathroom use with a IP54 rating.
Additional Information
| Product ID | LV77685 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037272540 |
| Brand | LuceVita |
| IP Rating | IP54 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 20000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Shade Colour | Frosted |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 12W |
| Lumens | 535lm |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 120mm |
| Height (mm) | 200mm |
| Projection (mm) | 50mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Anthracite |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.79kg |
| Total Power Consumption (W) | 12W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.7kg |
Ossobuco Wall Lamp, 2 x 6W LED, 3000K, 535lm, IP54, Anthracite, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV77685
/ images

