Details
Massimo is a simplistic design with optimum lighting output. These round flush ceiling lights are specifically designed for bathrooms with their rating of IP44. The silver frame encircling the acrylic white diffuser creates a contemporary design to host the 3000K integral LEDs.
Additional Information
| Product ID | LV77661 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037272144 |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes - 3 Step Touch Dimmer |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Shade Colour | White |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 24W |
| Lumens | 1300lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 70mm |
| Diameter (mm) | 400mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Silver |
| Colour Finish 2 | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.3kg |
| Total Power Consumption (W) | 24W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.81kg |
Massimo Ceiling 40cm, 1 x 24W LED, 3 Step-Dimmable, 3000K, 1300lm, IP44, Silver/White Acrylic, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV77661
/ images

