Details
Ortaggio is a flush IP44 rated circular ceiling light which houses 4000K integral LEDs with a total 12W output. The high quality LEDs are diffused by a substantial white acrylic which is bordered by either a soft bronze or satin nickel frame making them an ideal contemporary bathroom lighting solution.
Additional Information
| Product ID | LV77656 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037272090 |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes - 3 Step |
| average_life (hrs) | 20000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Shade Colour | White |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 12W |
| Lumens | 850lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 85mm |
| Diameter (mm) | 300mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Carton Gross Weight (kg) | 1kg |
| Total Power Consumption (W) | 12W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.68kg |
Ortaggio 30cm Ceiling, 1 x 12W LED, 4000K, 3-Step-Dimmable, 850lm, IP44, Satin Nickel/White, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV77656
/ images

