Details
The Italynetic range gives a magical and fascinating effect. This flush ceiling light was designed to be a central feature in the space and illuminate with a 4000K integral LED light. A specially created diffuser gives shimmering sparkle effect when illuminated adding ambience to any bathroom or area where an IP44 rating is required.
Additional Information
| Product ID | LV77655 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037272083 |
| Brand | LuceVita |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 20000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Shade Colour | White |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 24W |
| Lumens | 1614lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 500mm |
| Height (mm) | 95mm |
| Diameter (mm) | 500mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White Acrylic |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.73kg |
| Total Power Consumption (W) | 25.3W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.0kg |
Italynetic 50cm Ceiling, 1 x 24W LED, 4000K, 1614lm, IP44, White Acrylic, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV77655
/ images

