Details
Kikn is an innovatively creative adjustable shade range including a selection of metal shades with spring joints which enable the form of each shade to be manipulated into a different shape. Available in two sizes and four different colour finishes; matt black, french gold, rose gold and polished chrome, the diversity and adaptability of this range is a must have accompaniment to a standard single fixture.
Additional Information
| Product ID | LV77611 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037271642 |
| Brand | LuceVita |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Shade Colour | French Gold |
| Max Wattage Lamp (W) | 100W |
| Lamp Socket | Non-Electric |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60, ST64) |
| Protection Class | Non-Electric |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | Non-Electric |
| Height (mm) | 120-400mm |
| Diameter (mm) | 280-590mm |
| Energy Class | Not Applicable |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | French Gold |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.33kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.92kg |
Kikn 40cm Non-Electric French Gold Adjustable & Flexible Shade
PRODUCT ID# : LV77611
/ images
