Details
Madrona offers a collection of IP54, slim line LED wall lights which are unobtrusive in both structure and design. The high quality integral 3000K LEDs form a warm ambience of light to highlight this ultra-modern lighting fixture. This range is available in three sizes and five colour finishes; black, dark brown, dark grey, white and sand gold.
Additional Information
| Product ID | LV75630DB |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055546522313 |
| IP Rating | IP54 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 180 |
| Shade Colour | Opal |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 12W |
| Lumens | 1100lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 76mm |
| Height (mm) | 650mm |
| Projection (mm) | 72mm |
| Energy Class | F |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Dark Brown |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.8kg |
| Total Power Consumption (W) | 12W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.52kg |
Madrona 65cm Wall Lamp, 12W LED, 3000K, 1100lm, IP54, Dark Brown, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV75630DB
/ images
