Details
An IP65 rated outdoor LED bar wall lamp, Thalia is available in four colour finishes; black, sand white, dark grey or dark brown. The discreetly obscured integral LEDs emit a 3000K warm light of harmonious illumination. All five sizes host high quality LEDs with the 1m, 1.2m and 1.4m fixtures producing a dramatic impact.
Additional Information
| Product ID | LV74680DB |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055546526588 |
| IP Rating | IP65 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 360 |
| Shade Colour | Frosted |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 17W |
| Lumens | 1654lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 85mm |
| Height (mm) | 625mm |
| Projection (mm) | 65mm |
| Energy Class | F |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Dark Brown |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.5kg |
| Total Power Consumption (W) | 17W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.32kg |
Thalia 60cm Rectangle Wall Lamp, 1 x 17W LED, 3000K, 1654lm, IP65, Dark Brown, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV74680DB
/ images
