Details
The multiple pendant within this range hosts a trio of oval glass moulded with an aesthetically pleasing rippled effect amplifying the coloured tints. Each glass which sits around the integral 4000K LED disks, is in a different translucent colour. The single pendants and wall lamps included in this range each have one of the coloured glass to correspond with the triple pendant drawing more focus to a specific colour.
Additional Information
| Product ID | LV74635 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037265474 |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 20000hrs |
| Beam Angle | 140 |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Copper |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 6W |
| Lumens | 540lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 350mm |
| Maximum Drop (mm) | 1200mm |
| Input Voltage (V) | 100-277V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 120mm |
| Body Height (mm) | 240mm |
| Energy Class | F |
| Warranty | 3yrs |
| Type of Crystal | K9 |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.2kg |
| Total Power Consumption (W) | 6W |
| Item Nett Weight (kg) | 1kg |
Drivemo 12cm Pendant, 1 x 6W LED, 4000K, 540lm, Copper/Black, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV74635
/ images
