Details
Offering a creative design which is appealing when both illuminated and not, this Acciai available in two sizes takes two opal white tubular diffusers and intertwines them the produce a twist shape. When paired with the polished chrome metal framework a modern fixture is designed to inventively project the integral 3000K LEDs. This range also has an IP44 rating suitable for use in bathrooms along the wall or even above a vanity mirror.
Additional Information
| Product ID | LV73688 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037265009 |
| IP Rating | IP44 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 20000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Shade Colour | Opal White |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 5W |
| Lumens | 700lm |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 80mm |
| Height (mm) | 405mm |
| Projection (mm) | 85mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Type of Crystal | K9 |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.91kg |
| Total Power Consumption (W) | 10W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.62kg |
Acciai Wall Lamp Small, 2 x 5W LED, 3000K, 700lm, IP44, Polished Chrome, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV73688
/ images

