Details
Giulio is a high powered 50W 3000K LED flush ceiling light which produces an impressive lumen output offering ample light in a low ceiling setting. Its edgy design has a square outline with a setback angled cross cut out to project the light from the integral LEDs. The sand white colour is the final finishing touch to this futuristic modern style.
Additional Information
| Product ID | LV73679 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037264910 |
| Brand | LuceVita |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 20000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Shade Colour | Sand White |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 50W |
| Lumens | 3500lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 410mm |
| Width (mm) | 410mm |
| Height (mm) | 60mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Type of Crystal | K9 |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Sand White |
| Carton Gross Weight (kg) | 5.12kg |
| Total Power Consumption (W) | 50W |
| Item Nett Weight (kg) | 4.46kg |
Giulio Flush Square Square Ceiling, 1 x 50W LED, 3000K, 3500lm, Sand White, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV73679
/ images
