Details
Cavinona's seemingly simplistic band of metal framework is then opened in the centre showing the band split at a point and curved over on one side. This inventive manipulation of the metalwork offers a unique concept to complement this modern wall lamps integral LEDs which project an ambient illumination. Cavinona is ideal for a highly modern setting.
Additional Information
| Product ID | LV73669 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037264811 |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 20000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Shade Colour | Frosted White |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 10W |
| Lumens | 700lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 325mm |
| Height (mm) | 100mm |
| Body Height (mm) | 100mm |
| Projection (mm) | 150mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Type of Crystal | K9 |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Sand Anthracite |
| Colour Finish 2 | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.08kg |
| Total Power Consumption (W) | 10.8W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.73kg |
Cavinona Wall Lamp, 1 x 10W LED, 3000K, 700lm, Sand Anthracite/Polished Chrome, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV73669
/ images

