Details
This singular strip of metal material available in either a gold leaf, anthracite or sand white colour finish, is curved into a sleek ribbon form creating an ultra-modern design to house the integral 3000K LEDs. The unique dispersal of illumination further amplifies the Oliveex wall lamps futuristic presence in its given setting.
Additional Information
| Product ID | LV73664 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037264767 |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 20000hrs |
| Beam Angle | 180 |
| Shade Colour | Frosted White |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 12W |
| Lumens | 840lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 80mm |
| Height (mm) | 430mm |
| Projection (mm) | 115mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Type of Crystal | K9 |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Anthracite |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.86kg |
| Total Power Consumption (W) | 12.8W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.5kg |
Oliveex Wall Lamp, 1 x 12W LED, 3000K, 840lm, Sand Anthracite, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV73664
/ images
