Details
Ribollita pendants offer a sleek and modern design that creates a futuristic aura with their slim polished chrome tubes. The integral LEDs emit a warm light filtered through the clear acrylic section at the bottom of each cylinder and the substantial spherical crystal sphere which produces spectral patterns with its faceted cut. Available as a single pendant, 3 light linear or 3 light round, there are ample applications that Ribollita would be perfect for.
Additional Information
| Product ID | LV73648 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037264606 |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Shade Colour | Clear/Frosted |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 5W |
| Lumens | 268lm |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 300mm |
| Maximum Drop (mm) | 2300mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 330mm |
| Body Height (mm) | 257mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Clear Crystal, Clear Arylic |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.6kg |
| Total Power Consumption (W) | 15.3W |
| Item Nett Weight (kg) | 3.1kg |
Ribollita 33cm 3 Light Round Pendant, 3 x 5W LED, 3000K, 268lm, Polished Chrome, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV73648
/ images
