Details
A classic traditional range, Seekingon offers the best of Tiffany glass designs in the form of a 35cm uplighter shade. Available in an array of colour options, this non-electric shade brings its design into the modern era by implementing a dazzling clear crystal centre, inserting an attractive spectrum of colour seamlessly complementing the warm multi-coloured glow provided by the unique glass shapes.
Additional Information
| Product ID | LV72638 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037263432 |
| IP Rating | IP20 |
| Material | K9 |
| Shade Colour | Rich Blue/Cream/Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| Lamp Socket | Non-Electric |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35, GLS A60) |
| Protection Class | Non-Electric |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | Non-Electric |
| Height (mm) | 140mm |
| Diameter (mm) | 350mm |
| Energy Class | Not Applicable |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | K9 |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Rich Blue/Cream |
| Colour Finish 2 | Aged Antique Brass |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.6kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.94kg |
Seekingon Tiffany 35cm Non-electric Uplighter Shade, Cream/Rich Blue/Clear Crystal Centre/Aged Antique Brass Trim
PRODUCT ID# : LV72638
/ images
