Details
L I G HT's Enoteca collection takes a simplistic circular shape and manipulates its form to throw a more outward projection of 3000K LED light. The dipped curvature allows a wider angle beam often required of outdoor lighting. The two neutral colour options complement their unassuming design.
Additional Information
| Product ID | LV72620 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037263258 |
| IP Rating | IP54 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 95 |
| Material | Glass |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 6W |
| Lumens | 700lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 153mm |
| Height (mm) | 165mm |
| Projection (mm) | 73mm |
| Energy Class | F |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Anthracite |
| Colour Finish 2 | Anthracite |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.62kg |
| Total Power Consumption (W) | 7.5W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.52kg |
Enoteca Wall Lamp, 1 x 6W LED, 3000K, 700lm, IP54, Anthracite, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV72620
/ images
