Details
Barbaresco is a highly versatile collection with an IP54 rating and adjustable heads that can be used for outdoor, bathroom, domestic and commercial settings. With a durable anthracite colour finish, the Barbaresco wall lamps are available in a one and two light version each with integral 3000K LEDs housed within a rounded rectangular shape that turns, giving added control over the directionality of light.
Additional Information
| Product ID | LV72612 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037263173 |
| Brand | LuceVita |
| IP Rating | IP54 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 115 |
| Shade Colour | Opal White |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 6W |
| Lumens | 780lm |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 230mm |
| Width (mm) | 230mm |
| Height (mm) | 54mm |
| Projection (mm) | 100mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Anthracite |
| Colour Finish 2 | Anthracite |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.8kg |
| Total Power Consumption (W) | 14W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.78kg |
Barbaresco 2 Light Adjustable Wall Lamp, 2 x 6W LED, 3000K, 780lm, IP54, Anthracite, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV72612
/ images

