Details
Brasato delivers an ingenious structural form from the LuceVita design team, their inventive proficiency literally shines through. A three dimensional optical effect is achieved with layers of contrasting materials built around the integral 3000K LEDs. This nesting concept shows an opal diffuser, within a clear casing, within an anthracite metal frame. Available in a round or square shape with an IP54 rating, Brasato proves you do not need to compromise style when choosing an outdoor lighting solution.
Additional Information
| Product ID | LV72609 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037263142 |
| IP Rating | IP54 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 144 |
| Shade Colour | Opal White |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 6W |
| Lumens | 350lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 110mm |
| Width (mm) | 110mm |
| Height (mm) | 110mm |
| Projection (mm) | 103mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Anthracite |
| Colour Finish 2 | Anthracite |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.58kg |
| Total Power Consumption (W) | 7W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.48kg |
Brasato Square Downlight, 1 x 6W LED, 3000K, 360lm, IP54, Anthracite, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV72609
/ images

