Details
Sapori combines primary shapes with high quality LED technology to produce a futuristic modern collection of outdoor wall lamps. The rectangular panels of 3000K LEDs are vertically threaded through a horizontal band of metal framework. This creative concept is optically pleasing whist still maintaining a reliable functionality desired of LED lighting products, especially in an outdoor environment.
Additional Information
| Product ID | LV72605 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037263104 |
| IP Rating | IP54 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 154 |
| Shade Colour | Frosted |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 5W |
| Lumens | 850lm |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 230mm |
| Width (mm) | 230mm |
| Height (mm) | 160mm |
| Projection (mm) | 56mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Sand White |
| Colour Finish 2 | Sand White |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.78kg |
| Total Power Consumption (W) | 12W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.76kg |
Sapori Up & Downward Lighting Wall Lamp, 2 x 5W LED, 3000K, 850lm, IP54, Sand White, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV72605
/ images
