Details
Biancheria's brushed gold/black colour finish gives a weathered, industrial quality to the sleek framework of this outdoor wall lamp. The slight projection of this fixture, from the surface to which it is applied, is a coveted aspect of an IP54 rated product ensuring an unobtrusive lighting solution either on pathways or even within a small bathroom.
Additional Information
| Product ID | LV72604 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037263098 |
| Brand | LuceVita |
| IP Rating | IP54 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 64 |
| Shade Colour | Clear |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 1W |
| Lumens | 500lm |
| No: of Lamp | 6 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 170mm |
| Width (mm) | 170mm |
| Height (mm) | 80mm |
| Projection (mm) | 40mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Gold/Black |
| Colour Finish 2 | Black/Gold |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.46kg |
| Total Power Consumption (W) | 7W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.44kg |
Biancheria Up & Downward Lighting Wall Lamp, 6 x 1W LED, 3000K, 500lm, IP54, Gold/Black, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV72604
/ images
