Details
The clean lines of Genaro's triangular shapes envelope the integral LEDs driving the 3000K light into a 45 degree projection. This outdoor wall light, available in two colours, creates an aged worn impression by using a raw application of coating which produces a brushed chalk like effect offering a rustic urban quality to your outdoor area.
Additional Information
| Product ID | LV72603 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037263081 |
| IP Rating | IP54 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 92 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 7W |
| Lumens | 610lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 170mm |
| Width (mm) | 170mm |
| Height (mm) | 170mm |
| Projection (mm) | 80mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black/Silver |
| Colour Finish 2 | Black/Silver |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.7kg |
| Total Power Consumption (W) | 7.5W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.53kg |
Genaro Wall Lamp, 1 x 7W LED, 3000K, 610lm, IP54, Black/Silver, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV72603
/ images
