Details
A collection of sleek pendants, Pasticceria's modern flared cone shape creates a funnel effect enhancing the light emitted from the integral 3000K LEDs. The satin brown colour finish of the metal framework provides a more adaptable option for neutral room settings where a warmer feature is required, without compromising the benefits of modern LED technology. Available in a single pendant, round 3 light pendant or linear 3 light pendant, this range is appropriate for illuminating a smaller room or enhancing a dining area.
Additional Information
| Product ID | LV71663 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037262688 |
| Brand | LuceVita |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Shade Colour | Satin Brown/Frosted |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 5W |
| Lumens | 447lm |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 360mm |
| Maximum Drop (mm) | 2350mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 350mm |
| Body Height (mm) | 310mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Brown |
| Colour Finish 2 | Frosted White |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.5kg |
| Total Power Consumption (W) | 15.3W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.9kg |
Pasticceria 35cm 3 Light Round Pendant, 3 x 5W LED, 3000K, 447lm, Satin Brown, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV71663
/ images
