Details
A visually intriguing collection, Juniper's ceiling fixtures host slim, narrow strips of diffused light. A line of white or satin gold frame running along the middle of each piece creates an aesthetic impact furthering the waved design aspect. A colour temperature of 3500K on the satin gold frame and 4000K on the white frame. The two light ceiling fixture and wall lamp offer a streamlined linear option whereas the three, five and six light overlap the arms to form a more circular pattern with the six light also including a three step dimming function. This collection also includes a matching table and floor lamp.
Additional Information
| Product ID | LV70692SG |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037240020 |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Shade Colour | Opal White |
| Colour Temperature | 3500K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 24W |
| Lumens | 1556lm |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 625mm |
| Width (mm) | 180mm |
| Height (mm) | 100mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Sand Gold |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.4kg |
| Total Power Consumption (W) | 24W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.88kg |
Bahia 2 Light Ceiling, Wall, 2 x 12W LED, 3500K, 1556lm, Sand Gold, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV70692SG
/ images
