Details
This sleek modern design provides an ideal energy saving option for a low ceiling space. The doughnut shaped opal white diffuser has a smooth glossy finish to complement the distinctive crystalline centre, adding a touch of elegance to a seemingly simple fixture. Offering even greater appeal, the integral LEDs have a dimmable function which can be adjusted with the CCT switchable function. Adaptability partnered with modern flare make Taverna a must have range.
Additional Information
| Product ID | LV70691 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037262015 |
| Brand | LuceVita |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - 3 CCT Switchable |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Shade Colour | Crystalline |
| Colour Temperature | 3000/4000/6000K Warm/Cool/Daylight White |
| Max Wattage Lamp (W) | 24W |
| Lumens | 1930-2032lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 75mm |
| Diameter (mm) | 395mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Opal White |
| Colour Finish 2 | Opal White |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.4kg |
| Total Power Consumption (W) | 24W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.88kg |
Taverna 39.5cm Ceiling, 1 x 24W LED, CCT Switchable 3000/4000/6000K, 2032lm, Opal White, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV70691
/ images

