Details
This sleek tubular design is ideal for usage in bathrooms of any size. With an IP44 rating, Gemma's form inhabits a minimal area of space whilst still emitting a high powered 14W in a cool 4000K light, with an impressive lumen output. It's polished chrome frame and opal white diffuser effectively complement the modern effect of this wall lamp.
Additional Information
| Product ID | LV70689 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037261995 |
| Brand | LuceVita |
| IP Rating | IP44 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Shade Colour | Opal White |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 14W |
| Lumens | 1120lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 600mm |
| Height (mm) | 50mm |
| Projection (mm) | 80mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.5kg |
| Total Power Consumption (W) | 14W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.38kg |
Gemma LED 1 x 14W Chrome Wall Lamp Large 1 Light 4000K IP44 3yr Warranty
PRODUCT ID# : LV70689
/ images
