Details
The rhythmic twists and curls of the Conceptial form deliver a seamless flow of light. Despite the spiralled directionality of the integral LEDs the pendants as a whole emit an ambient glow of 3000K illumination. In order to offer a wider variety of LED options, Conceptial boasts a sand gold colour finish making this pendant range a rare must have entity within a market where modern LED lighting paired with traditional colours are scarce.
Additional Information
| Product ID | LV70678 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037261872 |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 20000hrs |
| Beam Angle | 180 |
| Shade Colour | Opal White |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 42W |
| Lumens | 2513lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 320mm |
| Maximum Drop (mm) | 2000mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 960mm |
| Body Height (mm) | 220mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Sand Gold |
| Colour Finish 2 | Sand Gold |
| Carton Gross Weight (kg) | 4.68kg |
| Total Power Consumption (W) | 50W |
| Item Nett Weight (kg) | 2.3kg |
Conceptial 96cm Large Pendant, 1 x 42W LED, 3000K, 2513lm, Sand Gold, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV70678
/ images
