Details
Composey wall lamps successfully use the metal framework and diffused integral LEDs to not merely provide a wall lamp but an artistic illuminated feature. The 3000K light is filtered through a waved acrylic piece which is setback behind the same form created from the metalwork. The metal component shape is reversed to overlap the diffuser making the entire wall lamp into a narrow 'x'. This composition in either Brushed brown or Brushed aluminium produces an intriguing light projection.
Additional Information
| Product ID | LV70641 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037261445 |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Shade Colour | Frosted White |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 8W |
| Lumens | 640lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 300mm |
| Height (mm) | 100mm |
| Projection (mm) | 55mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Brushed Aluminium |
| Colour Finish 2 | Brushed Aluminium |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.94kg |
| Total Power Consumption (W) | 8W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.67kg |
Composey Wall Lamp, 1 x 8W LED, 3000K, 640lm, Brushed Aluminium/Frosted White, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV70641
/ images

