Details
A hollowed belt shape forming the Briciole framework creates an enhanced halo effect of the 3000K LEDs. The optional colour finishes available; satin brown or white both harmoniously complement the aura of warm light illuminating the area.
Additional Information
| Product ID | LV70638 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037261414 |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Shade Colour | Frosted White |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 6W |
| Lumens | 480lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 100-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 325mm |
| Height (mm) | 90mm |
| Projection (mm) | 115mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Colour Finish 2 | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.91kg |
| Total Power Consumption (W) | 6.4W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.66kg |
Briciole Wall Lamp, 1 x 6W LED, 3000K, 480lm, White/Polished Chrome, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV70638
/ images
