Details
The Houlte collection blends timeless elegance with modern design, featuring striking faux alabaster shades in brown, grey, or frosted tones. Each piece pairs beautifully with the rich gold framework, creating a warm, contemporary atmosphere. With three substantial pendants and a matching wall light, the range offers versatility and style, while the E14 lampholders provide compatibility with energy-efficient lamps. Inspired by natural stone and enhanced with luxurious gold accents, this collection brings sophistication and ambient beauty to any interior.
Additional Information
| Product ID | LV59640GO/GY/GO |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056004299402 |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Shade Colour | Grey/Gold |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 7 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 410mm |
| Maximum Drop (mm) | 1380mm |
| Input Voltage (V) | 220-240~50/60HZ |
| Diameter (mm) | 450mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 2 |
| Colour Finish | Gold |
| Colour Finish 2 | Grey |
| Carton Gross Weight (kg) | 11.1kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 8.5kg |
Houlte 45cm Round Pendant/Semi Flush Faux Alabaster & Metal, 7 x E14, 1m Chain, Gold/Grey
PRODUCT ID# : LV59640GO/GY/GO
/ images
