Details
Luce collection offers a stylish E27 pendant light available in seven captivating colour finishes. To be matched with various tubular glass options to enhance the overall aesthetic. For a cohesive look, there is also a matching table lamp designed to complement the pendant light perfectly. This collection beautifully balances elegance and functionality, making it a versatile choice for a selection of styles.
Additional Information
| Product ID | LV56696AGB/BLU |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037211778 |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Inline Switch |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Blue |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (Tubular T280) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 155mm |
| Diameter (mm) | 100mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Aged Brass |
| Colour Finish 2 | Blue |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.7kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.2kg |
Luce Table Lamp With Tubular Glass, 1 x E27, Aged Brass/Blue/Black Braided Cable
PRODUCT ID# : LV56696AGB/BLU
/ images
